اندروید

برنامه نویسی اندروید و پیش‌نیازهای یادگیری آن چیست؟

اندروید (Android) در اصل یک سیستم عامل متن باز و محصول شرکت گوگل است که توسط این شرکت رشد و توسعه داده شده و بر پایه هسته لینوکس طراحی و ساخته شده است. یکی از دلیل‌هایی که این سیستم به متن باز مشهور شد به خاطر این است که سورس آن به صورت عموم در دسترس همه مردم قرار دارد و برای استفاده از آن به هیچ عنوان نیازی به دریافت مجوز یا هزینه خاصی نیست.

همان طوری که بیان کردیم این زبان برنامه نویسی یک سیستم عامل متن باز است که هر کاربری در هر جای دنیا می‌تواند با کمی تغییر در سورس آن، یک برنامه و اپلیکیشن جدید با تغییرات جدید به وجود بیاورد.

مزیت‌های سیستم عامل اندروید

یکی از مزیت‌های متن باز بودن اندروید این است که تمام کاربران و توسعه‌دهنده‌ها در سراسر دنیا می‌توانند از سورس آن استفاده کنند و در ارتقاء بخشیدن این برنامه به دیگر برنامه‌نویس‌ها کمک کنند. یکی دیگر از مزیت‌های متن باز بودن اندروید این است که باعث شده تا فقط از آن در سیستم عامل گوشی های لمسی و هوشمند استفاده نشود و در دیگر دستگاه‌های دیگر مانند تبلت‌ها، ساعت‌ها، تلویزیون‌ها، یخچال‌ها و دیگر دستگاه‌های هوشمند هم استفاده شود که این نشان از انعطاف‌پذیری برنامه نویسی اندروید است.

مزیت انعطاف پذیری این سیستم عامل باعث شده تا برنامه‌نویس‌ها خیلی سریع تر و راحت‌تر بتوانند اپلیکیشن‌های خودشان را توسعه دهند تا به این وسیله بتوانند از تمام ویژگی‌ها و توان یک گوشی هوشمند بهره کافی را ببرند. انعطاف‌پذیری به این معنا است که سازنده‌ها، توسعه‌دهنده‌ها و برنامه‌نویس‌ها هم این توانایی را دارند که تغییراتی در برنامه اصلی ایجاد کنند و همچنین اینکه سیستم عامل اندروید هیچ محدودیتی را برای کاربران به هنگام شخصی‌سازی برنامه‌ها ایجاد نمی‌کند.

با تعاریفی که از زبان برنامه نویسی اندروید به شما ارائه شد باید عنوان کرد که ساخت نرم افزار با این زبان برنامه نویسی ساده و راحت نخواهد بود و در برخی موارد برای تبدیل یک ایده به یک برنامه می‌بایست کدنویسی و طراحی‌های خاصی را انجام داد. بنابراین باید برنامه نویسی مختلفی از جمله جاوا، سی شارپ و کاتلین را یاد بگیرید تا بتوانید نرم افزارهای اندرویدی را ایجاد کنید. اما در این بین بهترین زبان برای توسعه این نرم افزارها، زبان برنامه نویسی جاوا و کاتلین است چرا که این دو برنامه توسط شرکت گوگل به عنوان زبان های رسمی توسعه اپلیکیشن های اندروید معرفی شده است.

پیش نیاز برنامه نویسی اندروید

در همین ابتدای کار باید عنوان کرد که یکی از پیش‌نیازهای اصلی زبان برنامه نویسی اندروید این است که زبان برنامه نویسی جاوا را یاد بگیرید و اجازه دهید یک مقدار رُک صحبت کنیم: یکی از راه‌های نوشتن‌های اپلیکیشن‌های اندروید این است که حتماً برنامه نویسی جاوا بلد باشید و در کل این مسیری است که باید بگذرانید.

اما یک نکته ی مهم را فراموش نکنید:

اگر نگران این هستید که برای یادگیری برنامه نویسی اندروید حتماً باید به صورت کامل و صد در صد به زبان برنامه نویسی جاوا مسلط باشید سخت در اشتباهید چرا که برای ساخت یک اپلیکیشن همین که به مفاهیم پایه‌ای برنامه نویسی جاوا آشنا باشید کافی است. پس این را فراموش نکنید که پیش نیاز زبان برنامه نویسی اندروید این است که حتماً اصول و مفاهیم پایه‌ای زبان برنامه نویسی جاوا را بلد باشید.

در کل اگر مایل به یادگیری برنامه نویسی اندروید هستید و از زبان برنامه نویسی جاوا هیچ اطلاعی ندارید قطعاً در ادامه راه به مشکل بر می‌خورید و این می‌تواند شمارو سرخورده و دلسرد کند پس حتماً به یادگیری این پیش نیاز اهمیت بدهید.

اگر بتوانید مفاهیم و اصول اولیه و پایه‌ای برنامه نویسی جاوا را یاد بگیرید هم اعتماد به نفس بیشتری به دست خواهید آورد و هم اینکه کار ساخت اپلیکیشن خیلی خیلی راحت‌تر پیش خواهد رفت. شاید با نداشتن دانش جاوا بتوانید به یک برنامه نویس اندروید تبدیل شوید اما باید به این نکته توجه داشته باشید که این امکان هم وجود دارد که روند طراحی یک اپلیکیشن به کندی پیش خواهد رفت و سرعت حرکت شما خیلی کمتر می‌شود.

اما اگر در همین مسیر که مفاهیم و اصول پایه‌ای زبان برنامه نویسی جاوا را فرا می‌گیرید بتوانید با زبان XML هم آشنا شوید به طور حتم وضعیت خیلی بهتری را برای ساخت اپلیکیشن خواهید داشت. باید عنوان کرد که XML یک زبان نشانه‌گذاری توسعه‌پذیر است که به وسیله آن به راحتی می‌توانید اجزاء (UI رابط کاربری) برنامه و اپلکیشن اندروید خودتان را طراحی کنید.

تا به اینجا به این موارد اشاره کردیم که پیش‌نیازهای زبان برنامه نویسی اندروید شامل چه مواردی هست و به این نکته اشاره کردیم که حتماً باید زبان برنامه نویسی جاوا حتی اگر به صورت پایه‌ای هست را فرا بگیرید تا در ادامه مسیر به مشکل بر نخورید.

اما حالا به این موضوع اشاره می‌کنید که چه مفاهیمی از زبان جاوا برای زبان برنامه نویسی اندروید کاربرد دارد:

برنامه نویسی اندروید را از کجا شروع کنیم؟

اگر تصمیم گرفتید که برای یادگیری و آشنایی با برنامه نویسی اندروید قدم بردارید اما نمی‌دانید که باید از کجا شروع به کار کنید، در ادامه این مقاله می‌توان به برخی نکات اساسی برای شروع این برنامه نویسی و ساخت اپلیکیشن اشاره کرد تا بهتر بتوانید توانایی‌ها و مهارت‌های خودتان را در این مسیر ارتقاء ببخشید.

نکته اول: پیدا کردن مهارت و یادگیری زبان‌های برنامه نویسی مورد نیاز

در ایجاد کردن و ساختن یک برنامه و اپلیکیشن مخصوص اندروید به دو مهارت و توانایی و زبان برنامه نویسی وابسته است: اندروید و زبان برنامه نویسی جاوا. زبان برنامه نویسی جاوا در اصل زبانی است که در اندروید برای ساخت اپلیکیشن مورد استفاده قرار می‌گیرد اما در قسمت اندروید موارد دیگر عرض اندام می‌کند که شامل یادگیری مفاهیم و مبانی اندروید، یادگیری زبان برنامه نویسی XML برای طراحی برنامه و اپلکیشن و استفاده از مفاهیم و مبانی برنامه نویسی جاوا است.

زمانی که زبان برنامه نویسی XML و جاوا را فرا گرفتید به این نیاز دارید که بتوانید نحوه ارتباط این دو زبان را به وسیله قواعد اندروید یاد بگیرید. شاید تصور کنید که یادگیری زبان XML خیلی سخت و دشوار باشد اما باید عنوان کنیم که یادگیری این زبان بسیار ساده و راحت است و پیشنهاد می‌کنیم که حتماً در حین ساخت اپلیکیشن این زبان را یاد بگیرید.

نکته دوم: برای شروع به یادگیری برنامه نویسی اندروید چه کاری باید انجام داد؟

اولین قدم برای یادگیری زبان برنامه نویسی اندروید این است که زبان برنامه نویسی جاوا را یاد بگیرید چرا که در این بین، راه میان بری وجود ندارد و شاید این تنها راه حل شما برای ساخت اپلیکیشن باشد.

دو برنامه‌ای که از آن اسم بردیم به نام‌های اکلیپس و اندروید استودیو هر دو محیط‌هایی برای توسعه یکپارچه هستند و در حال حاضر این دو برنامه از بهترین‌ها به شمار می‌روند و برای نوشتن برنامه‌های جاوا پیشنهاد نمی کنیم که از برنامه‌های دیگر استفاده کنید به خاطر اینکه IDE‌هایی که در این دو برنامه وجود دارد فقط با یک کلیک ساده برنامه شما را کامپایل یا به اصطلاح کدها را به فایل‌های اجرایی تبدیل می‌کنند و این در صورتی است که در برنامه‌های دیگر هم باید یک کد برای اجرا نوشته شود و هم یک کد برای کامپایل.

نکته سوم: مدت زمانی که طول می‌کشد تا به یک برنامه نویس اندروید تبدیل شوید

اگر قصدتان این است که به صورت حرفه‌ای به یک برنامه نویس تبدیل شوید باید حداقل دو ماه و روزی 4 ساعت وقت برای مطالعه و تمرین صرف کنید و هر روز به دنبال یادگیری باشید. شاید در اوایل کار به خاطر اینکه مبتدی هستید درک و فهم حل مشکلات به وجود آمده حتی اگر یک مشکل کوچک مثل ذخیره کردن داده، خیلی سخت و دشوار باشد اما به مرور زمان این مورد هم حل خواهد شد و به یک برنامه نویس حرفه‌ای اندروید تبدیل خواهید شد که درآمد زیادی را نصیب خودتان خواهید کرد.

نکته چهارم: به دست آوردن بهترین منبع و مرجع برای پاسخگویی به سوالات پیش آمده

قطعاً اگر در برنامه نویسی، مبتدی و حتی حرفه‌ای هم باشید سوالات زیادی پیش روی شما خواهد بود که برای حل کردن این سوالات می‌توانید دست به دامن گوگل شوید که یکی از منابع بزرگ و عظیم از حل مشکلات و پاسخگویی به مشکلات است. اگر به دنبال بهترین پاسخ‌ها و حل مشکلات در مورد اندروید هستید می‌توانید به سایت استک اورفلو (Stackoverflow) بروید و اگر باز هم نتیجه دلخواهی که مد نظرتان هست را به دست نیاوردید می‌توانید از سایت ردیت (Reddit) استفاده کنید.

مفاهیم شی‌گرایی جاوا ویژه برنامه نویسان اندروید

به مفاهیم شی‌گرایی به صورت اختصاصی OOP گفته می‌شود که در اصل یکی از بخش‌های جداناپذیر از زبان برنامه نویسی جاوا به شمار می‌رود و به همین دلیل به هیچ عنوان نمی‌توان این مفاهیم را حذف کرد. در زیر بخش‌هایی از مفاهیم شی‌گرایی را برای شما بیان خواهیم کرد:
– اشیاء و کلاس یا به اصطلاح Object & Class

– انتزاع یا به اصطلاح Abstraction

– چند ریختی یا به اصطلاح Polymorphism

– ارث بری یا به اصطلاح Inheritance

– کپسوله‌سازی یا به اصطلاح Encapsulation

– اینترفیس‌ها

– مبحث Overriding

مبانی و مفاهیم برنامه نویسی جاوا

در مفاهیم و مبانی برنامه نویسی جاوا به تمام کلمات کلیدی جاوا از جمله کلمه کلیدی static، final، try، catch و غیره و همچنین انواع داده‌های اولیه از جمله Integers ،Floating point ، Boolean اشاره می‌شود.

مفاهیم Type casting and Visibility

در این مفهوم می‌توان عمل casting را اینگونه معرفی کرد: تبدیل یک شی از یک نوع خاص به یک شی از نوع دیگر.

یادگیری مفاهیمی همچون آرایه‌ها و عملگرها (Arrays and Operators)

در یادگیری زبان برنامه نویسی اندروید مفاهیم آرایه و عملگر به دسته‌های زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

– آرایه تک بعدی (One Dimensional Array)

– آرایه دو بعدی (Multidimensional Array)

– عملگرهای محاسباتی (Arithmetic operators)

– عملگرهای انتسابی (Assignment Operators)

– عملگرهای رابطه‌ای (Relational Operators)

مفاهیم عبارات کنترلی (Control Statements)

این نوع عبارات به دو قسمت تقسیم‌بندی می‌شوند:

قسمت اول: عبارات شرطی و انتخابی جاوا مانند switch، If-else ،  If

قسمت دوم: عبارات تکرار در جاوا یا همان حلقه‌ها مانند While، do-while، for

مفاهیم اصول کلاس

در برنامه نویسی جاوا که پیش‌نیاز زبان برنامه نویسی اندروید هم به حساب می‌آید بخشی به عنوان مفاهیم اصول کلاس وجود دارد که به قسمت‌های زیر دسته بندی می‌شوند.

– ایجاد کلاس

– تعریف اشیاء

– متدها

– درک static و متدها

– متدهای دسترسی به کلاس

– سازنده‌ها (Constructors) و زباله روبی (Garbage collection)

مفاهیم و مبانی وراثت، اینترفیس و پکیج (Inheritance, Interface and package)

– روش ایجاد اینترفیس

– روش ایجاد پکیج در جاوا

– روش استفاده از کلمه کلیدی super

– کلاس‌های انتزاعی یا abstract

– روش به ارث بردن کلاس

مفاهیم چند نخی و مدیریت استثناءها (Multithreading and Exception Handling)

– روش ایجاد Thread در جاوا

– مدیریت Thread در جاوا

– کار با دستورهای try-catch

– روش ایجاد چند نخی

مفهوهم Java Annotations and IO

این بخش از زبان برنامه نویسی جاوا هم به بخش‌های متعددی تقسیم‌بندی می‌شود. از جمله:

  • Inherited
  • Override
  • Deprecated
  • Suppress Warnings
  • Reading writing Files
  • Streams

مفهوم Generics and Collection Classes

مورد آخر از زبان جاوا که پیش‌نیاز یادگیری اندروید است به موارد زیر ختم می‌شود:

  • Generic Classes
  • Generic Interfaces
  • The Array List Class
  • The Hash Set Class

این مواردی که در مورد مفاهیم پایه‌ای جاوا بیان شد در اصل همان پیش‌نیازهای زبان برنامه نویسی اندروید به شمار می‌رود تا به این وسیله اگر مایل به یادگیری برنامه نویسی اندروید بودید بتوانید با استفاده از زبان جاوا نیازهای اولیه برای ساخت اپلیکیشن را برطرف نمایید.

1920 1080 بوت کمپ برنامه نویسی و آمادگی برای بازارکار کارادمی