آیا هر کسی میتونه برنامه نویسی یاد بگیره؟

سوالی که بسیاری که می خواهند وارد حوزه فناوری اطلاعات و برنامه نویسی شوند از ما میپرسند. “آیا هر کسی میتونه برنامه نویسی یاد بگیره؟” برای همین این سوال رو آوی، هم بنیانگذار بوت‌کمپ‌های Flatiron آمریکا پاسخ داده است که در ادامه می خوانیم.

آوای میگه: بله. البته. این یک سوال مسخره‌ای است – برای اینکه کاملاً بر اساس این عقیده است که ما ایده‌ای درباره محدودیت‌های پتانسیل بالقوه انسانی نداریم.

قبل از انقلاب صنعتی‌، اگر می‌پرسیدید “آیا کسی می‌تواند خواندن را یاد بگیرد؟” پاسخ منفی قاطع بود – کتابها گران بودند؛ خواندن فعالیتی از طبقه نخبگان بود. با این وجود‌، طی چند قرن گذشته‌، اکثر مردم جهان باسواد شده‌اند.

اگر صد سال پیش سوال می کردید “آیا زنان می‌توانند ریاضیات را یاد بگیرند؟” متاسفانه اکثر پاسخها منفی بود، که کاملاً نامعقول است. اما حتی امروز‌، مطالعات نشان می‌دهد که این گرایش فرهنگی همچنان پابرجاست و در واقع می‌تواند باعث شود که زنان در ریاضیات بدتر عمل کنند – و این شکاف جنسیتی در عملکرد کاملا در کشورهایی که دارای فرهنگ برابر با جنسیت هستند فاصله دارد.

امروز‌، شما می‌پرسید ، “آیا کسی می‌تواند برنامه نویسی را یاد بگیرد؟” با وجود تصورات کلیشه‌ای در مورد برنامه نویسان (اینکه آنها ضد جامعه هستند) و تصورات غلط درباره اینکه برنامه نویسی واقعاً چگونه است (که
آن بیشتر ریاضیات و کمتر خلاقیت است) ، ممکن است غریزه گفتن نه باشد – “نه ، من آنطور که باید ساخته نشدم. ” اما باید برای ما روشن باشد که وقتی به گذشته نگاه می‌کنیم، پتانسیل انسانی بی حد و حصر است – تاریخ بارها و بارها به ما نشان داده است که ما تنها با فرضیات خود از آنچه که قادر به دستیابی به آموزش موثر هستیم محدود هستیم.

یک اخطار:

این بدان معنا نیست که یادگیری برنامه نویسی آسان است. شما خود را به چالش می‌کشید که یک طرز تفکر کاملاً جدید را بپذیرید و لحظاتی از خودباوری و مبارزه خواهید داشت. مانند یادگیری هر مهارتی که ارزش تسلط داشته باشد ، زمان بر است – اما این هدف تقریباً برای هر کسی که مایل به کار است ، قابل دستیابی است.

تجربه یادگیری نیز برای همه کسانی که چالش را قبول می‌کنند یکسان نخواهد بود. به عنوان مثال‌، اگر می خواهید از نظر ماهیت چیزی بسیار کمی‌، مانند برنامه نویسی را بیاموزید‌، اگر سالها آموزش آن نوع تفکر را داشته باشید‌، در یک مزیت فوق العاده قرار خواهید گرفت. اگر شما یک معلم ریاضی الهام بخش دارید‌، یک موضوع کَمی در کالج می‌خوانید ، یک مدرک کارشناسی ارشد در علوم کامپیوتر دریافت می‌کنید و تجربه کار تحلیلی را تجربه می‌کنید ، وضعیت شما بهتر از کسی است که از ابتدا با تفکر کَمی شروع می‌کند. اما از طرف دیگر‌، شخصی که چنین تجربه‌ای ندارد ، ممکن است از جنبه‌های خلاقانه برنامه نویسی‌، مزایایی داشته باشد – طراحی محصول یا رابط کاربری رو زنده کند.

اما هنوز…

در هر صورت‌، من معتقدم هر کسی می‌تواند برنامه نویسی را بیاموزد اگر انگیزه لازم برای عبور از مشکلاتی را داشته باشد که مطمئناً با آن روبرو می‌شود – برای غلبه بر این سربالایی اولیه یادگیری‌، برای درک کامل چیزی قبل از حرکت. شما باید ساختار مناسب خود را پیدا کنید‌، روش صحیحی برای یادگیری داشته باشید‌، اعم از گرفتن مدرک کارشناسی ارشد‌، رفتن به یک بوت کمپ برنامه نویسی یا خودآموزی با منابع آنلاین بصورت رایگان. این در مورد این نیست که آیا شما می‌توانید یاد بگیرید‌، اما اینکه چگونه می‌توانید یاد بگیرید، چگونه می‌توانید به آن پایبند باشید.

آنچه ما در مدرسه Flatiron متوجه شدیم مهمترین عامل در یادگیری موفقیت آمیز برنامه نویسی‌، صرف نظر از اینکه چگونه این کار را ادامه می‌دهید ، داشتن یک جامعه یا کامیونیتی در اطراف شما هنگام یادگیری است. تا به تنهایی یاد نگیرم. به این فکر کنید که یادگیری نواختن ساز است: نواختن به تنهایی سرگرم کننده است‌، اما هیجان واقعی – و انگیزه برای عبور از قسمت‌های سخت – از ایجاد هماهنگی‌، همکاری یا بداهه پردازی با دیگران حاصل می‌شود. دیدین؟ ☺

بنابراین مهم نیست که شما مرد یا زن هستید، شش یا ۶۰، یک هنرمند یا یک ریاضیدان – یادگیری برنامه نویسی دور از دسترس نیست. اگر برنامه درستی پیدا کردید‌، خود را با دیگر افراد مشتاق محاصره کنید و به جای انصراف ، از پس چالش‌ها برآیید‌، می‌توانید نحوه برنامه نویسی را بیاموزید.

ممنون از جواب آوی که تصویر درستی را برای ما ایجاد کرد. حالا وقت آن است که برنامه نویسی را شروع کنید چه از طریق محتوای فراوان در اینترنت و یا از طریق دیگری مثل بوت‌کمپ برنامه نویسی کارادمی.

هفت نکته لاراول که باید بدانید

متد get() می‌تواند آرایه‌ای از ستون‌ها را برای بازگشت بپذیرد

آیا می‌دانید که متد get() می‌تواند آرایه‌ای را با ستون‌هایی که باید برگردانده شوند بپذیرد؟ همین کار با متد all() نیز کار می‌کند.

وقتی برنامه شما در حالت تعمیر و نگهداری است اجازه دسترسی به آدرس‌های IP خاص را بدهید

لاراول به شما این امکان را می‌دهد تا با استفاده از دستور artisan برنامه خود را در حالت نگهداری قرار دهید. در حین نگهداری، کاربران نمی‌توانند از این برنامه استفاده کنند. اما آیا می‌دانستید که می‌توانید به آدرس‌های IP خاصی اجازه دسترسی بدهید؟

شرایط ترکیبی

استفاده از شرایط ترکیبی تقریبا برای همه برنامه‌ها یک امر معمول است. آیا می‌دانید روشی متفاوت برای نوشتن آن‌ها وجود دارد؟

دریافت شناسه کاربر معتبر

خیلی وقت‌ها برنامه نویسانی را می‌بینیم که از Auth::user()->id استفاده می‌کنند تا شناسه کاربر معتبر را بازیابی کنند. اما یک راه بهتری هم هست.

متد optional() در Faker

بعضی اوقات در تست‌های خودکار Weap رکورد پشتیبان گیری کامل نمی‌شود. در چنین مواردی، فیکر متد optional() را دارد.

ستون‌های بی علامت در انتقال پایگاه داده

وقتی بین دو جدول رابطه‌ای دارید، ستون باید بدون علامت باشد. برای نداشتن ستون بدون علامت، از متد unsigned() استفاده می‌شود. اما راه دومی نیز برای دستیابی به همان نتیجه وجود دارد.

پروژه‌های برنامه نویسی Front-End برای دوران قرنطینه

ویروس کرونا در این روزها همه ما را خانه نشین کرده و دل و دماغ را از همه ما گرفته. بیاید کمی هم جنبه‌های دیگر را نیز ببینیم و این شرایط را به نفع خودمان تغییر دهیم. می‌پرسید چطور. خب، حال که فرصت بیشتری برای یادگیری داریم پس چرا برنامه نویسی تمرین نکنیم. آن هم برنامه نویسی وب. هم چیزی می‌سازیم هم چیزی یاد می‌گیریم که به درد بخور باشد. در این نوشته چند ایده پروژه را مطرح می‌کنیم تا بتوانیم هم یاد بگیریم و هم از کسالت قرنطینه در امان باشیم. در ضمن حال ویروس کرونا را هم بگیرم. برخی از پروژه ها با CSS/HTML و یا با استفاده از یک فریم‌ورک قابل انجام است و برخی دیگر نیاز به نوشتن جاوا اسکریپت دارد. خلاق باشید و از این ایده‌ها بتوانید ایده‌های دیگری نیز ایجاد کنید. برای این که یادگیری بهتری داشته باشید نیاز است تا یک پروژه را انتخاب و برنامه ریزی کنید. هر روز زمان مشخصی را برای پیشبرد پروژه اختصاص دهید و حتما یک Deadline برای انجام کار اختصاص دهید. سعی کنید تا نهایت ممکن بر روی جزییات کار کنید و به جستجو و حل چالش‌ها بپردازید. این ایده‌ها برای برنامه نویسی تحت وب و Front-End است و سطح مبتدی یا متوسط را پوشش می‌دهد.

پروژه اول: پیاده سازی layout‌های مختلف

اجازه دهید ابتدا با layout شروع کنیم. سعی کنید تا با استفاده از HTML و CSS چند چیدمان در لینک زیر را پیاده کنید: https://www.free-css.com/free-css-layouts/page1. پس از پیاده کردن حداقل ۱۰ layout، آنها را راست به چپ کنید تا با متن فارسی درست نمایش داده شود. این پروژه کوچک و ایجاد دید مناسب در چیدمان بسیار خوب است.

پروژه دوم: پیاده سازی یک صفحه ساده

در این پروژه قرار است یک صفحه بسیار ساده را طراحی کنید که در این لینک قرار دارد https://www.free-css.com/free-css-templates/page237/white-edition. این صفحه نقطه خوبی برای چیدمان یک صفحه واقعی است. سعی کنید این صفحه را برای فارسی نیز پیاده سازی کنید.

پروژه سوم: ساخت یک صفحه شخصی برای خودتان

چه خوب خواهد بود تا یک صفحه شخصی داشته باشیم. با استفاده از HTML و CSS3 یک صفحه درست کنیم تا بتوانیم خودمان را معرفی کنیم. از طرح در این وب سایت استفاده کنید: https://www.free-css.com/free-css-templates/page249/magazee. طرح‌های دیگری نیز در سایت هست که حتما به آنها نیز سر بزنید ولی برای شروع سعی کنید از طرح‌های ساده‌تر استفاده کنید. برای این که کمی پیشرفته‌تر کار کنیم صفحه را responsive یا واکنشگرا کنید. شما می‌توانید از Flex box در CSS استفاده کنید. خلاق باشید و با رنگ‌ها بازی کنید و از رنگ‌های دلخواه خود استفاده کنید. نکته مهم این است که نوشته‌ها خوانا باشند. این پروژه نقطه خوبی برای یادگیری خواهد بود و شما در آن بحث های layout یا چیدمان عناصر صفحه و استفاده از قدرت CSS را تمرین خواهید کرد.

پروژه چهارم: پیداه سازی یک وب سایت One-page برای یک شرکت

تصور کنید مشتری با شما تماس گرفته و از شما می‌خواهد یک وب سایت شرکتی با استفاده از طراحی که به شما می‌دهد ایجاد کنید. این طرح در این لینک قرار دارد: https://colorlib.com/wp/template/nitro/ سعی کنید تا جای ممکن طرح را پیاده سازی کنید. بخری از بخش‌ها مانند منو بالا یا قسمت our features نیاز به جاوا اسکریپت دارد که در این مرحله می‌توانید آن را نادیده بگیرید و بیشتر بر روی پیاده سازی اجزاء پیج با استفاده از HTML و CSS تمرکز کنید.

پروژه پنجم: کمی جاوا اسکریپت برای فرم

در این لینک یک فرم تماس داریم https://colorlib.com/preview/#nitro قرار است شما این فرم را پیاده سازی کنید و بعد با استفاده از جاوا اسکریپت (و نه jQuery) در زمان کلیک شدن فرم را بررسی کنید تا:

۱- همه field ها پر شده باشند.

۲- ایمیل فرمت درست باشد.

اگر field خالی بود باید border field به رنگ قرمز در بیاید.

پروژه ششم: ایجاد یک استاپ واچ

حتما بر روی موبایل یک Stopwatch دارید. با شروع میلی ثانیه دقیقه و ساعت رو نشان می‌دهد. سعی کنید با استفاده از جاوا اسکریپت یک Stopwatch درست کنید که یک دکمه شروع دارد. در ضمن یک دکمه pause دارد که به محض کلیک شدن عدد کنونی را در یک جدول زیر دکمه‌ها درج می‌کند و با زدن دکمه ادامه تایمر مجدد شمارش را ادامه می‌دهد. در نهایت نیز یک دکمه Stop داریم که تایمر را reset می‌کند و جدول پایین را نیز پاک می‌کند.

در آخر این‌ها نمونه پروژه‌هایی برای ایده دادن به شماست تا از جایی شروع کنید و یاد بگیرید. هر چه تمرین بیشتر داشته باشید دید بهتری پیدا خواهید کرد. تجربه کردن کلید موفقیت شماست. ما در بوت کمپ برنامه نویسی کارادمی پروژه‌های متنوعی داریم که در کنار مربی می‌توانید آنها را بیاموزید پس حتما ما را دنبال کنید و به وب سایت ما نیز سر بزنید.

Create A product first!

Create a product first please!